Web
Hizmetleri

Web sitesi,

Web üzerindeki sayfalar; metin, görsel ve animasyon şeklinde ziyaretçisine bilgi aktaran veya hizmet sunan sayfaların tümünü kapsayan bir doküman topluluğudur. Ziyaretçiler bir web sitesine, HTTP veya HTTPS protokollerinde aşağıdaki bileşenlerden oluşan benzersiz bir adresi kullanarak erişirler:

* www : World Wide Web
* Alanadi : Domain Name (Alan Adı Sistemi)
* Com : TLD Top Level Domain yani üst seviye alan adı

Bu adres gerekli dosyalara ulaşımı ve sergilenmesi sağlanarak ziyaretçiye görsel sunum şeklinde hizmet verir. Ayrıca web siteleri çok güncel kullanılmamasına rağmen özel bir ip adresinden de sergileme hizmeti verir.

Web siteleri 1991'de geliştirilmeye başlandı. Daha sonra 30 Nisan 1993'te CERN tarafından WWW ön eki ile internet kullanıcılarının ulaşabileceği şekle getirildi. 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ'den Ankara-Washington arasında kiralık hat ile Türkiye'de ilk internet bağlantısı gerçekleşti.


Web sitesi türleri


Kişisel Web Sitesi


Kişisel web sitenizin olması:

* Kim olduğunuzu göstermek için size tam bir özgürlük sağlar. Siteniz için seçtiğiniz renkler ve görseller bile bunun bir parçasıdır.

* Kariyeriniz konusunda ciddi olduğunuzu ve yukarı doğru tırmanmak için zaman ve emek harcayabileceğinizi gösterir.

* İş geçmişiniz, eğitiminiz, başarılarınız ve hobilerinize dair güncel bir arşiv olarak hizmet eder.

* Müşteri tavsiyeleri, birçok resim, proje dokümanı ve videoyu içinde barındırabilir.

Bir iş yönetirken aynı zamanda da iş mi arıyorsunuz? İş aramanız için ayrı bir web sitenizin olması mantıklı. Bu şekilde, müşterileriniz bir özgeçmiş görmenin şaşkınlığını yaşamaz yada işe alım müdürleri alışveriş sepetiyle karşılaşmaz.


Kurumsal Web Sitesi

Bir web sitesi kurmak, tüm küçük işletmelerin olmazsa olmazıdır. Web siteleri, hastalık izni almadan ya da yıllık izne çıkmadan 7/24 çalışan pazarlama, satış ve destek elemanlarına benzer.

KOBİ’ler, Türkiye’de toplam işletmelerin yüzde 99’unu, toplam katma değerin yüzde 55’ini, toplam yatırımların yüzde 50’sini oluşturuyor. Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan KOBİ’lerin hızlı bir şekilde dijitalleşen dünyaya uyum sağlamaları, rekabet güçlerini artırabilmeleri büyük önem taşıyor. Bu konuda, günümüz teknolojisinin sunduğu web sitesi imkanları yardımcı olabilir. Geçtiğimiz yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) ‘Dijital Dönüşüm Hareketi’’ projesi lansmanında konuşma yapan, Gümrük ve Turizm İşletmeleri (GTİ) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız’ın da dediği gibi:
7 milyar insan, 20 trilyon dolarlık dünya pazarı tek tuşla elinizin altında. Bugün en hızlı büyüyen şirketlerin ortak bir özelliği var, teknolojiyi kullanmak.

Web sitenizle 7/24 açık olabilirsiniz, daha fazla kişiye erişebilirsiniz ve internet dünyasında kendinize ait (yani sahibinin siz olduğu) bir alan alabilirsiniz.

Bu alanı Facebook, Instagram ve benzer hesaplara bağladığınızda dijital varlığınızın tüm parçalarını birleştirip, daha fazla müşteri kazanma potansiyeline sahipsiniz.


E-Ticaret (Elektronik Ticaret)

Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, 1995 yılından sonra İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır.

Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır.

E-ticareti bu kadar gözde kılan unsurlar arasında; e-ticaretin, şirket ile hedef kitlesi arasındaki doğrudan ilişki sağlaması, pazarlamacılara istedikleri bilgileri sunması, hızlı ve düşük maliyetli olması ve tüm bunların elektronik ortamda yapılıyor olması sayılabilir. Diğer olumlu unsurlar arasında ise dağıtımda kolaylık ve ucuzluk, tüketici ile daha rahat etkileşim, anında geri dönüş, dikkat çekicilik, küresel pazarla tanışma, 24 saat hizmet ve anında satış yer alır.

Normal koşullarda ortalama 10 yıl alan markalaşma süreci, elektronik ticaret sayesinde 2 yıla inmiş durumdadır. Bugün "Dünyanın en büyük 500" şirketi listesinde bundan birkaç yıl önce kurulmuş olan onlarca e-şirket yer alıyor.